Własna inspiracja czy gotowe pomysły w decoupage?

Zajęcia z rozwijania technik decoupage to świetna okazja do wypełnienia wolnego czasu. Warsztaty mają także pobudzić wyobraźnię oraz rozwinąć zmysł artystyczny. Jednak czy kurs przybliży faktycznie to, czego chcemy się nauczyć? Czy lepiej podjąć własną inicjatywę i indywidualnie uczyć się technik decoupage? W takich sytuacjach lepiej jest skorzystać z profesjonalnych trenerów lub nauczycieli decoupage. A to dlatego, gdyż na pewno na samych zajęciach będzie można nauczyć się z decoupage, tego czego się chce.

Warsztaty i zajęcia dla chętnych poznania sztuki zdobienia decoupage

warsztaty decoupage to świetna zabawaWyjątkowość warsztatów czy zajęć plenerowych z technik i metod decoupage polega na tym, iż na tych kursach niczego ‘nie trzeba’. Absolutnie wszystko wykonuje się w duchu harmonii z samym sobą. Oczywiście trenerzy lub nauczyciele decoupage pokazują, kreślą pomysły, odkrywają kolejne techniki i objaśniają nowe metody decoupage. Jednak instruktarz to jedno – drugie to chęć poznania i ‘zaspokojenia’ własnych potrzeb związanych z decoupage.

Nauka decoupage daje poczucie wolności i pozwala przede wszystkim odkryć samego siebie, jeśli chodzi o własne możliwości artystyczne. Do samych kursów nie należy podchodzić z założeniem, że są tam jakieś obowiązki, ograniczenia czy nakazy. Decoupage w swoim podstawowym założeniu ma inspirować. Nie ma określenia, że któraś praca jest zła czy dobra. W zasadzie każda jest dobra. Jeśli podoba się nam samym, to już można mówić o sukcesie, który daje nam decoupage. Ograniczenie, to co najwyżej wyobraźnia, która kreśli różnego rodzaju pomysły, które trzeba później umieć przenieść na określoną technikę decoupage.

Zajęcia decoupage są przeznaczone absolutnie dla każdego

Ci kursanci decoupage, który uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach z metod lub technik tejże formacji zdobniczej, bardzo często narzekają, że w decoupage można się zapomnieć. Faktycznie, jeśli już wykonujemy jakąś pracę lub zdobienie decoupage, można stracić (o ile takie słowo w ogóle w przypadku decoupage powinno być użyte) nieco czasu. Nigdy bowiem żaden szanowany instruktor, nauczyciel czy trener decoupage nie powie, że coś z decoupage trzeba wykonać w jakichś konkretnych ramach czasowych.

Każda praca wykonana metodami decoupage powinna być wykonywana tyle – ile my sami, jako czy to osoby uczące się (kursanci czy studenci decoupage) czy już doświadczeni ‘technik znawcy’ uznamy. W decoupage pracuje się głównie dla samego siebie, wiec i my sami wiemy ile na daną pracę potrzebujemy czasu.

Decoupage – praca na własny rachunek

Decoupage pokazuje, inspiruje, nastawia . . . dla nas. Pomysły, które się zrodzą oraz techniki, które wykorzystuje dana osoba, mogą być przedmiotem inspiracji jedynie dla osoby, która daną pracę wykonuje. Dlatego decoupage to samodoskonalenie, przede wszystkim indywidualnej osobowości artystycznej.

Nie da się, a w zasadzie nie można konkretnie określić, która technika dla osoby poznającej decoupage będzie najbardziej odpowiednia. Takie rzeczy jak określenie techniki, znalezienie odpowiedniej inspiracji czy odnalezienie konkretnego materiału, na którym chce się pracować, zależy od nas samych. Instruktorzy czy trenerzy decoupage mogą jedynie pokazać, reszta zależy od nas samych. Zatem jeśli wierzymy w siebie i własne możliwości to decoupage jest zajęciem idealnym dla nas. Nie ogranicza, pozwala puścić wodzę fantazji, ale przede wszystkim inspiruje. Odkrywanie kolejnych technik to stawianie przed sobą nowych celów. Tak właśnie działa decoupage.