Trójwymiarowe prace w decoupage

3D kojarzy nam się z końcówką XX i końcówką XXI wieku. Jednak w decoupage trójwymiarowy obraz był wykorzystywany dużo wcześniej. Jeszcze parę lat temu decoupage nie dawało zbytnio możliwości uzyskiwania takich efektów. Dziś dzięki unowocześnieniu materiałów służących do pracy nad technikami decoupage, zdecydowanie łatwiej wykonać tego typu prace.

Kilka wydań decoupage 3D

Są różne wersje i techniki decoupage, które wykorzystują trójwymiar. Najpopularniejsza jest technika decoupage zwana podstawową. Jest ona teoretycznie najprostsza a zarazem, daje najciekawsze efekty.

Te ‘złożone’ techniki decoupage, wymagają od kursantów większej wiedzy i znajomości samych materiałów. Zdarza się także, że w decoupage złożonym, trzeba operować kilkoma technikami, a do tego używać profesjonalnego sprzętu (specjalnych igieł, klejów, pędzli itp.).

Technika podstawowa decoupage 3D, daje możliwość uzyskania podobnego efektu, co technika decoupage złożona. Jednak jest mniej skomplikowana i pozwala zaoszczędzić pieniądze na materiale. Jednak na pewno, nie jest mniej czasochłonna.

Technika podstawowa zdobień decoupage 3D

Aby zacząć pracę nad konkretnym materiałem, warto zgromadzić niezbędne do wykonania zdobienia decoupage 3D akcesoria. Tutaj najpopularniejsze są:

  • specjalne pasty Volume – są to pasty strukturalne, których w decoupage najczęściej używa się przy zdobieniu powierzchni płaskich,
  • kleje do prac nad decoupage – są różne marki, jednak najlepiej jest dokładnie przeczytać opis, gdzie na kleju powinna znajdować się informacja, że jest on przeznaczony do pracy technikami decoupage,
  • papier ryżowy – jeśli zamierzamy zamalowywać jakąś powierzchnię, starajmy się dokładnie obliczyć ile na naszej pracy będzie potrzeba tego konkretnego materiału,
  • brokat, cekiny, farby ozdobne – wszystko to, co do obróbki naszej pracy decoupage przyda się na poszczególnych etapach wykonywania owego dzieła.

Oczywiście nie można zapominać o narzędziach, które posłużą do samej pracy nad decoupage 3D. Wykorzystać można nożyczki, pędzle, dłuta, szpatułki czy zwykłe ołówki.

Dobranie kleju to podstawa wykonania ciekawej pracy metodą decoupage

decoupage 3d jest coraz popularniejszeJak ważny jest klej w decoupage, wie każdy, kto uczy tejże formy zdobniczej (instruktor, trener czy nauczyciel decoupage) lub zwykły amator, dla którego decoupage jest swego rodzaju hobby. Aby jednak korzystać w pełni z możliwości klejów, trzeba używać odpowiednich klejów do konkretnej powierzchni.

Tutaj także lepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalnych instruktorów. Dokładnie na kursie lub warsztacie decoupage wytłumaczą oni, gdzie lub przy czym użyć danego kleju. Dziś można spotkać kilkanaście rodzajów klejów, do niemal każdej powierzchni. Łatwo tym samym się pogubić. Profesjonalnych instruktor czy trener decoupage, na pewno podpowie kilka trafnych rozwiązań, co do doboru odpowiedniego kleju.

Specjalne gipsy czy pasty do formowania prac 3D

Strukturalne pasty, które mają nadać naszym pracom decoupage efekt 3D są do kupienia w specjalistycznych sklepach. Pozwalają one nie tylko dać sam efekt 3D, ale także wzbogacą samą pracę. Niegdyś niewiele było tego typu materiałów. Dziś pasty, gipsy czy struktury, możemy spotkać w wielu kolorach i odcieniach. Spokojnie można je wykorzystywać zarówno przy doskonaleniu technik 3D jak i podczas wykonywania innych prac związanych z decoupage.

Efekt śniegu, postarzanie czy cieniowanie – wszystko z wykorzystaniem decoupage 3D

Efekt 3D możemy uzyskać absolutnie różny. W zależności od tego, na jakim materiale pracujemy, decoupage spełni nasze wymagania, co do techniki 3D. Bardzo popularne w pracach decoupage są zwykłe wzory zdobnicze. Jednak coraz częściej można spotkać chociażby całe pejzaże, obrazy czy tła, wykonane techniką 3D.

Ograniczeniem w wykorzystaniu 3D w decoupage może być tylko nasza wyobraźnia. Nawet na drobnej biżuterii można spotkać tego typu zdobienia. Jeśli brakuje pomysłów, warto udać się do trenera, instruktora czy nauczyciela decoupage. Nie tylko podpowie kilka ciekawych technik decoupage, ale także dobierze odpowiednie do nich materiały.