Serwetkowa technika, czyli najtańsza wersja decoupage

Decoupage’ to termin, który wywodzi się z języka francuskiego. Jednak zrobienie rękodzielnicze, w którego skład także wchodzi decoupage wywodzi się najpewniej z bardzo odległych czasów i ciężko byłoby przepisać je właśnie narodowi francuskiemu.

Istnieje kilka różnych wersji lub uściślając – technik decoupage. Jedną z popularniejszych i zapewne najtańszych jest tak zwane decoupage klasyczne, zwane inaczej techniką serwetkową.

Technika serwetkowa – nieograniczona gama pomysłów decoupage

talerz zdobiony decoupage w Zielonej górzeTechniki serwetkowe w decoupage dzielą się na kilka podgrup. Jest to metoda najprościej rzecz ujmując polegająca na naklejaniu konkretnych wzorów na powierzchnię przedmiotu, jaką zamierzamy zdobić.

Co ciekawe wzory zdobień naklejanych mogą być zaczerpnięte z innych technik zdobniczych. Tak więc wycinanie a następnie naklejanie to podstawowe techniki wykorzystywane przy decoupage klasycznym. Wzory mogą być zaczerpnięte z wielu różnych kultur lub po prostu nabrane z własnej wyobraźni. Wycina się głównie z struktur papierowych. Mogą być kolorowe kartki papieru, fizeliny czy różnokolorowe serwetki. Zresztą sama technika decoupage nazywana jest serwetkową właśnie od wycinania wzorów z serwetek.

Inspiracje do technik serwetkowych w decoupage

Techniki serwetkowe są bardzo popularne i pozwalają dać wodzy wyobraźni. Oczywiście najlepiej jest skorzystać z technik i pomysłów fachowców – nauczycieli lub trenerów decoupage. Dobrym pomysłem jest przeglądanie gotowych prac decoupage i wykorzystanie tychże zamysłów przy tworzeniu własnych małych dzieł z wykorzystaniem decoupage.

Bardzo ciekawym i zawsze chętnie akceptowanym pomysłem wśród osób szukających inspiracji decoupage, są warsztaty plenerowe. Na nich nie tylko można odszukać swoją inspirację lub wenę, ale także na żywo zetknąć się np. z muzeami czy domami kultury. Sięgając do przeszłości poprzez poznanie prac będących w muzeach lub domach kultury można spróbować stworzyć własne pomysły, które okażą się doskonałą okazją do doskonalenia własnych technik decoupage.

Łączenie metod i technik w decoupage serwetkowym

Jeśli już wiadomo jest, jakie wzornictwo będzie motywem przewodnim w pracach decoupage, warto poszukać odpowiedzi, na czym będą owe zdobienia stosowane. Opanowanie technik to jedno, ale ważne jest też określenie, na czym będzie się je wykonywać.

W technikach decoupage ‘serwetkowych’, można wykorzystywać niemal wszystkie powierzchnie. Naklejanie wcześniej wyciętych wzorów może odbywać się na konkretnych przedmiotach takich jak dzbanki, misy czy garnki, lub na powierzchniach typu płyta (może być drewnienia czy nawet plastikowa). Decoupage nie ogranicza w żadnym stopniu osoby trenującej w poznawaniu różnego rodzaju technik. To samo tyczy się powierzchni. Widząc, że dane zdobienie świetnie by pasowało do powiedzmy jakiejś niewykorzystanej powierzchni w danym przedmiocie, to nie trzeba się wahać, tylko ją wykorzystać właśnie wzornictwem wykonanym metodami decoupage.

Inspirację może ograniczać jedynie nasza wyobraźnia. Jeśli brakuje pomysłów, warto poszukać gotowych technik wycinania oraz klejenia z wykorzystaniem decoupage. Czasami jeden rzut oka na czyjąś prace pozwala do granic możliwości rozbudzić wyobraźnię osoby, która odbywa własny kurs decoupage.