Scrapbooking – metoda zdobnictwa ściśle związana z decoupage

Zdobić można absolutnie wszystko: przedmioty codziennego użytku, meble czy książki lub albumy. Zdobić możemy także same ozdoby takie jak bombki czy dekoracyjne elementy wystroju. Scrapooking to pochodna forma decoupage. Jest to metoda czy inaczej, rodzaj sztuki zdobienia książek, notesów, pamiętników czy albumów. W tym przypadku wykorzystuje się bardzo podobne artykuły i akcesoria, co przy technikach decoupage. Bardzo często wykorzystywane są także techniki typu: zdobienia 3D, postarzanie czy cieniowanie okładki lub strony.

Decoupage w zdobnictwie książek

zajęcia decoupage dla początkujących Zielona góraO ile w decoupage rady fachowych trenerów bądź nauczycieli mogą okazać się pomocne przy doskonaleniu technik, to scrapoooking jest bardziej frywolny i tutaj trzeba wykazać się przede wszystkim własną wyobraźnią.

Dzięki decoupage, można dobrze poznać różnego rodzaju akcesoria i techniki przydatne podczas samego zdobienia książek lub albumów. Techniki, które wykorzystuje się podczas ozdabiania ramek obrazów czy fotografii bardzo przydają się podczas prac nad zdobnictwem scrapbooking’u. Bywa, że obrazy o niewielkich powierzchniach wykonane technikami decoupage, można wykorzystać podczas scrapbooking’u. Wystarczy nakleić owe dzieło na okładkę lub przednią stronę książki, albumu lub notesu.

Materiały potrzebne przy pracach nad scrapbookingiem są identyczne jak w decoupage

Jeśli zamierzamy przyozdobić nasz album czy książkę, warto sięgnąć do klasycznych artykułów zdobniczych. Mogą to być: papier kolorowy, ozdobne paski tkaninowe, sreberka itp. Najczęściej podczas scrapookongu stosuje się metodę naklejania. Można też stosować naszywanie lub zwyczajnie przymocowywanie konkretnych ozdób. Jeśli wykonujemy daną ozdobę metodą decoupage, to doskonałym jej umocowaniem na książce lub albumie może okazać się użycie ozdobnych ćwieków czy plastrów. Metody jak i same zdobienia scrapbookingu są pochodne do technik decoupage. Spokojnie można czerpać z obu tych form zdobień.

Każda praca jest dobra – zarówno ta wykonana poprzez decoupage jak i za pomocą scrapbookingu

Nie ma określonych zasad czy reguł, które żądzą decoupage czy scrapbookingiem. W zależności od stylu czy wyobrażenia danego przedmiotu, zdobienia można stosować centralnie, cząstkowo lub tylko delikatnie w stosunku do książki czy albumu.

Ostatnio bardzo modne stały się ozdoby tematyczne. Wykonuje się je technikami decoupage, a następnie przykleja na książkę lub album. Tematyczność zależy od tytuły i ozdoby, jaką wykonujemy. Muszelki czy piasek pasują do książek związanych z morzem. Trawa, listki, czy kwiaty mogą służyć przy ozdabianiu książek związanych z roślinnością. Pomysły możemy, co do ozdób czerpać bezpośrednio z decoupage. Oczywiście własna innowacyjność także jest mile widziana.

Nie boj się łączyć decoupage ze zdobnictwem scrapbookingu

Scrapbooking jest to metoda zdobienia stosunkowo nowa i pochodzi z drugiej połowy XX wieku. Jej ścisłe związki z decoupage sprawiają, że obie te techniki są często ze sobą łączone. Oczywiście nazewnictwo może czasami się pomieszać, ale nie ma w tym nic złego.

Dziś scrapbooking to hobby, które podobnie jak decoupage zyskuje na popularności. Powstają także profesjonalne warsztaty scrapbookingu, którym można zlecić ozdobienie naszych ulubionych książek czy osobistych albumów. Także coraz więcej jest nauczycieli i trenerów tej pochodnej od decoupage techniki zdobniczej. Oczywiście kursy są bardzo popularne i zyskują aprobatę coraz szerszej grupy osób.