Techniki decoupage

Zdobnictwo dekoracyjne jest tak samo stare, jak zamierzchłe są konkretne cywilizacje. Obecnie przyjmuje się, iż to wschodnia Syberia mogła być pierwszym miejscem gdzie zastosowane zostały na szerszą skale techniki decoupage. Jednak należy pamiętać, że w starożytnych Chinach, Persji czy w czasach rzymskich, decoupage także istniało, tylko wówczas przybierało zwyczajnie nieco inne formy. Decoupage szczyt swojego rozwoju osiągnęło w czasach XVII-XVIII wiecznej Francji, gdzie na poszczególnych dworach zatrudniano osoby trudniące się zdobnictwem poszczególnych przedmiotów. Było także tak, iż rozwój decoupage stawał się przyczyną niszczenia ówczesnych dzieł sztuki wielu malarzy tamtego okresu. Uznano, że z owych dzieł, można by było wykonać lepsze i ciekawsze zdobienia właśnie technikami decoupage. Wraz z rozwojem świata zmieniały się także techniki decoupage. Jednak idea pozostawała niezmieniona – zdobienie przedmiotów lub tworzenie osobnych dzieł z fragmentów innych materiałów.

 

Główna technika decoupage to przede wszystkim inwencja twórcza

W technikach decoupage wykorzystuje się różnego typu materiały lub tworzywa, które mogłyby posłużyć przy samym zdobieniu. Natomiast je można wykonywać na przedmiotach zrobionych z różnych materiałów:

  • Drewno – techniką decoupage można wykonać przedmioty z surowego drewna, takie jak pudełka, kasetki, ramy, pojemniki na herbatę i wiele innych.
  • Karton – techniki decoupage mogą świetnie wykorzystać tekturowe przedmioty o najprzeróżniejszym kształcie: pudełka o podstawie owalnej, okrągłej, kwadratowej, prostokątnej, wysokie i niskie, np. tekturki na kartki z życzeniami, pudła na kapelusze.
  • Metal – wiaderka, konewki, kanki, puszki i inne dowolnie wybrane przedmioty metalowe. Decoupage w swoich technikach wykorzystuje także elementy metalowe podczas samego zdobienia.
  • Terakota, ceramika i szkło – różnorodność przedmiotów z terakoty, ceramiki i szkła jest ogromna. Mają one rozmaite kształty i wzory, mogą to być: osłonki na doniczki, wazony, miski, butelki itp… Każda z nich świetnie sprawdzi się podczas dopracowywania własnej techniki decoupage.
  • Styropian i MDF – zapewnia szeroką gamę produktów do zdobienia od bombek przez kształty zwierząt i innych postaci po elementy dekoracyjne, które można wykorzystać w decoupage.
  • Materiały z odzysku – dla wszystkich lubiących starocie jak również dla tych, którzy nigdy nie próbowali odnawiać starych przedmiotów. Idealnym miejscem do zdobycia unikatowych przedmiotów są pchle targi. Na nich możliwe jest także zetknięcie się z wieloma gatunkami produktów na raz, co pozwoli rozwinąć różnorodne techniki decoupage.

Generalnie nie ma ograniczeń, co do materiałów, na których można by wykorzystać techniki decoupage. Oczywiście należy przyjąć, że są pewne schematy i wypracowane możliwie najlepsze techniki decoupage, ale mimo to zachęcamy do wykazania się własną inwencją twórczą, gdyż głównym założeniem decoupage jest odnalezienie własnej uniwersalnej techniki, w której odnajdą się Państwo najbardziej.

 

Materiały potrzebne przy pracach nad technikami decoupage dostępne na zajęciach

Obecnie nie ma problemów z dostępnością materiałów wykorzystywanych w zdobieniach techniką decoupage. Nawet popularne sieci handlowe prowadzą sprzedaż farb, lakierów, klejów lub innych elementów. Są dostępne także środki, dzięki którym można ‘postarzać’ przedmiot lub dokonywać na nim charakterystycznych uszkodzeń lub pęknięć, które mają dodać mu specyficznego uroku. Na warsztatach i zajęciach z technik decoupage oferowanych przez moją Pracownię Rękodzieła Artystycznego ‘MegArt’ z Zielonej Góry będą mieli Państwo możliwość zetknięcia się z różnorodnymi technikami decoupage. Dostępne będą także na nich wszelkie niezbędne materiały i środki, dzięki którym wykonają Państwo swoje prace. Efekty swoich prac zabieracie Państwo ze sobą.

Warszaty decoupage

Warsztaty, kursy oraz szkolenia decoupage organizuję dla osób z województw lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego m.in.: