Materiały do zdrobnienia technikami decoupage

Jeśli ktoś chce się zapisać na kurs bądź warsztat decoupage, nie musi się martwić o zdobycie materiałów do samej pracy. Profesjonalne zakłady uczące decoupage zaopatrują swoich kursantów zarówno w niezbędne przedmioty, jak i posiadają własny zasób materiałowy niezbędny do doskonalenia technik. Jednak warto przybliżyć nieco historię oraz możliwości tychże materiałów do wykonywania zdobień metodami decoupage. Są one niezwykle ciekawe.

Farby w decoupage – bogaty wybór możliwości

bardzo popularne są ostatnio kursy decoupage w zielonej górzeFarby, które służą do zdobienia, są w decoupage niezwykle popularne. Ich odmian jest bardzo wiele i mogą służyć przy pracach na bardzo różnych powierzchniach. W decoupage niezwykle popularne są tak zwane ‘farby pękające’. Służą one do ‘postarzania’ niektórych przedmiotów, które zdobimy technikami decoupage. Nie wywołują one samych pęknięć, tylko mają dać takie wrażenie. Wykorzystywane są przy zdobieniu bombek, przedmiotów codziennego użytku a nawet obrazów wykonywanych technikami decoupage.

Instruktorzy czy trenerzy podczas kursów decoupage, bardzo często korzystają z farb bardziej popularnych jak: akrylowe czy perłowe. Przy wykonywaniu zdobień decoupage często wykorzystuje się techniki łączenia zdobień. Bardzo dobrze sprawdzają się wówczas farby kredowe, lakiery czy pigmenty. Oczywiście łączenie farb musi być poprzedzone oceną powierzchni, na jakiej zamierzamy wykonywać nasze zdobienia technikami decoupage. Jednak to wszystko najlepiej jest wykonać pod okiem doświadczonego instruktora, trenera czy nauczyciela decoupage.

Brokat, cekiny, oleje czy woski – wszystko przydatne w decoupage

Tego typu materiały do zdobienia metodami decoupage są wykorzystywane na bardzo różnych powierzchniach. Oczywiście na kursie można się więcej dowiedzieć o samych podłożach i odpowiednio dobrać konkretną strukturę. Trzeba pamiętać, iż nie każde akcesoria zdobnicze, będą trwałe w połączeniu z wybranym przez nas materiałem. Jednak na zajęciach profesjonalni nauczyciele decoupage, na pewno wskażą kilka cennych wskazówek jak dany materiał łączyć z konkretną strukturą.

Wykorzystywać możemy bardzo różne metody zdobień decoupage. Naklejanie, oklejanie, malowanie czy rysowanie, to wszystko w decoupage jest jak najbardziej pożądane. Technika decoupage musi być dla nas wygodna i oczywiście pasować do konkretnego tworzywa. Można też w przypadku niektórych powierzchni stosować zasadę ‘impregnowania’ swoich dzieł sztuki. Wówczas w celu utrwalenia naszych prac decoupage, można (choć nie we wszystkich przypadkach) zastosować jakiś impregnat. Jednak powinniśmy to robić po konsultacji z naszym instruktorem lub trenerem decoupage.

Gotowe zestawy do zdobienia technikami decoupage

Oczywiście można kupić w coraz większej ilości sklepów gotowe zestawy, w których znajdziemy wszystko, co niezbędne do pracy nas swoimi dziełami wykonanymi technikami decoupage. Najczęściej jednak są one dużo droższe, niż gdybyśmy zdecydowali się kupować je osobno.

Najlepiej jest jednak skorzystać z pomocy czy usług swojego instruktora decoupage. Zdecydowana większość osób, która organizuje zajęcia lub kursy decoupage posiada swoje zasoby akcesoriów doskonalących techniki i umożliwiających konkretną pracę.

Współpracując z nauczycielem bądź instruktorem decoupage, nie tylko zdobędziemy niezbędne materiały pomocne przy doskonaleniu swoich technik, ale też na pewno usłyszymy kilka cennych rad, pomocnych przy samym wykonywaniu prac metodami decoupage.