Decoupage – sztuka zdobienia, a początki Państwa Polskiego

Rękodzieło zdobnicze było obecne podczas rozwoju każdej cywilizacji. W Azji i Afryce tamtejsze cywilizacje i narody hołubiły się wysoce rozwiniętymi technikami zdobienia przedmiotów za pomocą ich malowania. Farbami, były elementy drzewa, kora, mieszanki różnych materiałów a nawet krew.

W Polsce zdobnictwo pojawiło się wraz z osadnictwem na naszych ziemiach Gotów, Celtów czy Wikingów. Jednak początki Państwa Polskiego i powolne ‘wykształcenie się’ narodu polskiego sprawiło, iż wiele różnych mniejszych bądź większych grup łączyło się tworząc większe społeczności. Wraz z tym zjawiskiem pojawiły się osoby z doświadczeniami z różnych stron świata, grupy osób, które miały wiedzę ze swojej bądź innej kultury. Tak właśnie mieszały się techniki zdobienia, które ostatecznie nabierały dużego znaczenia w procesie rozwoju, także polskiego narodu.

Decoupage w Polsce starsze niż sądzą badacze?

zapraszamy na zajecia decoupageJeśli przyjmiemy, że decoupage polega na zdobieniu przedmiotów przy użyciu różnych materiałów lub tworzyw, to tego typu techniki pojawiły się na naszych ziemiach, co najmniej 1000 lat temu. Początkowo zdobiono proste przedmioty jak garnki, misy czy inne obiekty domowego użytku. Wraz z rozwojem narzędzi a przede wszystkim broni, zdobienia podobne do obecnych dziś technik decoupage wykorzystywano nad wyraz często.

Naklejanie np. na tarcze zbrojne zdobień metodami decoupage miało nie tylko ‘przystroić’ daną broń, ale sprawić, że odróżniała się ona od broni chociażby sąsiada z grodu. Oczywiście zdobienia miały inny charakter niż ma decoupage obecnie, jednak metody i techniki zdobnicze były bardzo podobne do obecnych.

Materiały zdobnicze wykorzystywane przy technikach decoupage

Paradoksalnie same techniki zdobień decoupage niewiele się zmieniły. W średniowieczu jak i teraz wykorzystywano przy tym różnego typu surowce jak drewno, glina, elementy z brązu czy żelaza. Podobnie jak w dzisiejszym decoupage, także wtedy doklejano, doczepiano lub łączono struktury kilku materiałów, tak aby powstało odpowiednie zdrobnienie.

Różnica poległa na tym, że dziś technik i metod decoupage należałoby się uczuć podczas odpowiednich kursów. Na początku Państwa Polskiego, nikt nie praktykował tego typu metod w ramach jakichkolwiek szkoleń decoupage. Można by rzecz, że każdy odbywał kurs decoupage we własnym zakresie, we własnym domostwie. Przekazywano pewne techniki i metody w oparciu o wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Także rozwój różnych materiałów (szkła, stali itp.) sprawił, że były one wykorzystywane przy zdobieniu poszczególnych elementów.

Wzornictwo decoupage a region Polski

Nie da się ukryć, że zdobienia przedmiotów codziennego użytku dało się rozróżnić w zależności od regionu, gdzie odkryto różnego rodzaju materiały. Badania archeologiczne przeprowadzone na terenach zachodniej Polski, w okolicach delty Odry, Warty czy Nysy Łużyckiej (Zielona Góra, Żagań, Gorzów czy Leszno) wykazały, że wpływ na zamieszkałą te tereny ludność miały niejednokrotnie inne cywilizacje. Odkryto np. w okolicach Nowej Soli, że działały tam plemiona ściśle powiązane z kulturą celtycką i germańską. Jak wiadomo, obie te nacie miały silnie rozwinięte techniki zdobnicze, które można porównać z dzisiejszym decoupage.

Decoupage a narody żyjące na terenie Polski

Badania archeologiczne wykazują, iż na terenach Polski bardzo intensywnie działały ludy germańskie, Gotowie, Celtowie czy Wikingowie. W zależności od plemienia i popularyzacji danego narodu na konkretnej ziemi, rozwijały się różnego typu także techniki zdobnicze, które spokojnie można porównać z obecnymi metodami decoupage. Nikt nie ma wątpliwości, że najwięcej tego typu praktyk miało miejsce na terenie zachodniej Polski (Międzyrzecz, Słubice, Gubin lub inne miasta i miasteczka okolic Odry i Nysy łużyckiej). Tak więc czy możemy postawić tezę, że decoupage w Polsce zrodziło się właśnie na tych terenach? Jeśli nie będziemy się spierać o konkretyzację nazewnictwa, to tak.

Zdobienia rękodzielnicze miały miejsce na tych ziemiach wraz z początkami Państwa Polskiego. Techniki i metody decoupage, były wówczas sukcesywnie rozwijane. Tego typu praktyki przetrwały w bardziej lub mniej zmienionej formie do dziś. I warto z nich korzystać.